Veselība

Veselīgi ēšanas paradumi bērna attīstībai

Spējai mācīties, apgūt jaunas lietas un kļūt aizvien patstāvīgākam ir liela nozīme bērna attīstībā. Zīdaiņiem tā ir vēlme izzināt pasauli, spert pirmos soļus, pirmsskolas vecuma bērniem – pirmie matemātikas uzdevumi, pirmās lasāmās grāmatas, pirmā neatkarīgā kopā būšana ar saviem vienaudžiem. Lai pareizi attīstītos, bērnam ir nepieciešamas gan nemitīgas vecāku rūpes un uzmanība, dziļš miegs un veselīga vide, gan arī pienācīgs uzturs.

Jo īpaši agrā bērnībā viena no svarīgākajām bērna diētas sastāvdaļām ir nepiesātinātās taukskābes Omega-3 un Omega-6. Tās veicina labāku serotonīna metabolismu, kas ir atbildīgs par vesela bērna attīstību, viņa atmiņu un interesi par apkārtējo pasauli. Turklāt nepiesātinātās taukskābes stiprina imūnsistēmu, samazina saslimšanu un alerģiju riskus.

Zīdaiņi uzņem nepiesātinātās taukskābes ar mammas pienu vai piena maisījumu, bet kā lai tās uzņem vecāki bērni? Valrieksti, jūras veltes, sēklas un kvieši satur nepieciešamo nepiesātināto taukskābju Omega-3 un Omega-6 daudzumu, bet būsim godīgi – tā nav bērnu mīļākā pārtika. Tomēr ar maza kulinārijas trika palīdzību, pievienojot ēdienam tikai vienu tējkaroti rapšu eļļas, jūs varat pagatavot garšīgu un veselīgu brokastu maltīti.

 

Banānu un apelsīnu omlete

Sastāvdaļas (1 porcijai):
• 1 apelsīns
• 1 ola
• 1 banāns
• 1 tējkarote piena
• 1 tējkarote cukura
• 1 tējkarote rapšu eļļas
• sāls

Pagatavošana:

Izspiediet apelsīna sulu nelielā katlā, pievienojiet cukuru un uzlieciet katliņu uz uguns. Sagrieziet banānu šķēlītēs un ielieciet tās katliņā, līdzko apelsīna sula sākusi vārīties. Vāriet, līdz banāns ir kļuvis mīksts un sula novārījusies.
Ielejiet pannā rapšu eļļu un mazliet sakarsējiet. Sakuliet olu ar pienu un šķipsniņu sāls un ielejiet pannā. Kad omlete sāk biezēt, pievienojiet banānu ar apelsīna sīrupu un apcepiet 2–3 minūtes no katras puses. Pasniedziet omleti izdekorētu kā saulīti, puķīti vai smaidīgu sejiņu – tā būs vēl garšīgāka.

Bon appetit!