Par rapšu eļļu

Rapšu eļļa – lieliska zīdaiņa uzturam!

Mazulim nav nekā labāka par mammas pienu, bet ap sešu mēnešu vecumu viņu pakāpeniski sāk iepazīstināt ar dažādiem jauniem ēdieniem – ar dārzeņu un augļu biezenīšiem, putrām, piena produktiem u.c.

Gatavojot zīdainim, ir svarīgi atcerēties, ka viņam nav jāietur slaidā līnija, gluži pretēji – mazulim ir vajadzīgas taukvielas! Tālab jauno māmiņu virtuvē lieti noderēs rapšu eļļa. Vairāk par to stāsta zīdaiņu uztura eksperte, pediatre Vizma Meikšāne.

Kad zīdainim vajag uzņemt taukvielas?
Mātes piens satur zīdainim nepieciešamās taukvielas pietiekamā daudzumā, tāpēc līdz 6 mēnešu vecumam bērniem nav nepieciešams tās uzņemt papildus. Vajadzība pēc papildu taukvielām – enerģijas avota – rodas otrajā pusgadā, kad mazulis kļūst aktīvāks.

Kāda taukvielām ir nozīme mazuļa uzturā?
Organisms tās izmanto kā enerģijas avotu. Viens grams tauku dod divreiz vairāk kaloriju (enerģijas) nekā grams olbaltumu vai ogļhidrātu. Uzņemtās taukvielas organismā tiek sašķeltas glicerīnā un taukskābēs, kas tālāk tiek izmantotas organisma šūnu un audu veidošanā. Tāpat taukvielas ir nepieciešamas, lai organisms varētu uzņemt vitāli svarīgos taukos šķīstošos vitamīnus – A, K, D un E.

Kādēļ eksperti iesaka zīdaiņu piebarošanā izmantot tieši rapšu eļļu?
Rapšu eļļā ir daudz nepiesātināto (vērtīgo un viegli uzņemamo) taukskābju, kas ir ārkārtīgi vajadzīgas, jo tiek izmantotas bērniņa smadzeņu šūnu veidošanai un nervu sistēmas nobriešanai, kas vēlāk ietekmē atmiņas, uztveres un mācīšanās procesu. Tāpat šīs taukskābes ir vajadzīgas acu tīklenes struktūras veidošanai un redzes nostiprināšanai. Rapšu eļļa satur visas trīs Omega taukskābju grupas – 3, 6 un 9. Omega-3 un Omega-9 ir nepieciešamas bērna pareizai attīstībai un augšanai, smadzeņu pilnvērtīgai attīstībai. Omega-6 vajadzīgas ādas, matu un nagu veselībai. Tai ir nenovērtējama loma nopietnu ādas slimību terapijā un profilaksē. Pietiekams Omega-6 taukskābju daudzums palīdz regulēt pareizu nieru darbību un piedalās organisma imunitātes nodrošināšanā.

Kādas vēl taukvielas ir ieteicamas zīdaiņu uzturā?
Bērnu uzturā izmanto arī olīveļļu un vīnogu kauliņu eļļu, bet atšķirībā no rapšu eļļas tajās ir 10 reizes mazāk vērtīgo Omega-3 taukskābju un vairāk piesātināto („slikto”) taukskābju. Tāpat, gatavojot zīdainim, var izmantot saldo krējumu un sviestu, taču šie produkti nesatur bērna organismam nepieciešamās taukskābes, bet rada lieku slodzi gremošanas sistēmai.

Cik daudz un kā pievienot rapšu eļļu, gatavojot zīdainim biezenīšus?
Taukvielas drīkst pievienot tikai jau gatavam dārzeņu biezenim, jo karsēšanas procesā iet bojā vērtīgās taukskābes. Bērnam nepieciešamais taukvielu daudzums dienā ir 3-4 g uz 100 g produkta vai viena tējkarote jeb 5 ml rapšu eļļas uz 200 g dārzeņu. Ja biezenis tiek gatavots ar pienu, saldo krējumu vai sviestu, tam nevajag pievienot eļļu.