Veselība

Nav sliktu laikapstākļu, ir tikai…

 


Kad kokiem nokrīt pēdējās lapas un sāk snigt sniegs, ziemas miegā dodas ne tikai dzīvnieki, bet arī liela daļa cilvēku. Uzvilkt vilnas zeķes, ieritināties zem segas, dzert karstu tēju un skatīties vienu filmu pēc otras ir patīkami. Bet kāpēc gan likt dzīvei apstāties, ja ievērojot vien dažus vienkāršus nosacījumus, jūs savu ikdienu varat padarīt ne tikai aizraujošāku, bet arī lietderīgāku?

Pastāv maldīgs priekšstats par to, ka cilvēka imunitāte ir nemainīga. Patiesībā imunitāte ir organisma stāvoklis, kas atkarīgs no cilvēka paša un viņa ikdienas dzīves. Lai jūs būtu veseli, aktīvi un enerģijas pilni neatkarīgi no gadalaika, ir jāievēro pāris pavisam vienkārši nosacījumi.


1. Svaigs gaiss

Kad gaisa temperatūra kļūst arvien zemāka un zemāka, mēs vairs nevēlamies pavadīt tik daudz laika ārpus telpām. Bet svaiga gaisa trūkums var novest pie skābekļa deficīta, kas ir galvenais iemesls miegainībai un sliktam garastāvoklim. Tāpēc, neskatoties uz laikapstākļiem, jums ik dienas ir jādodas vismaz 15 minūtes garā pastaigā. Ja pastaigai nevarat atrast laiku, tad iesakām to ieplānot no rīta, dodoties uz darbu, vai vakarā, ejot mājup ar kājām.

 

2. Fiziskās aktivitātes

Ir pierādīts, ka regulāri treniņi ir efektīvākais imūnsistēmas stiprināšanas ierocis. Pat 15 minūtes ilgi fiziski vingrojumi ik dienas var kļūt par labāko līdzekli cīņā ar slimībām un lieko svaru. Izvēlies jebkuru sev tīkamu fizisku nodarbi – skriešanu, vingrošanu, futbolu vai slēpošanu, jo beidzot taču snieg. Īpaši rekomendējam peldēšanu – tā ne tikai nostiprina imūnsistēmu, bet arī uzlabo asinsriti, gremošanas sistēmu un, protams, garastāvokli.

 

3. Smaids

Kad saules stari mūs priecē arvien retāk un esam noguruši, gaidot sniegu, ir grūti sejā saglabāt smaidu. Tieši tāpēc priecīgie brīži ir jācenšas radīt mums pašiem. Piemēram, masāža ne tikai palīdzēs jums atslābināties pēc garās darba dienas, bet arī uzlabos imūnsistēmu un piešķirs jaunu enerģijas lādiņu. Un masāžu jūs varat saņemt ne tikai pie profesionāla masiera! Iznākot no dušas, masējiet savu ādu sākot ar galvu līdz pat kāju pirkstiem, izmantojot masāžas birsti vai cimdus un paša pagatavotu masāžas eļļu, kas sastāv no 3 pilieniem rozmarīna, rapšu, ingvera vai kadiķa eļļas, 1 piliena piparmētru eļļas un 50 ml mandeļu eļļas.

 

4. Pareizs uzturs

Svarīgākais nosacījums, kas jāievēro, lai jūs būtu vesels, protams, ir pareizs uzturs. Jo īpaši svarīgi tas ir tieši ziemā. Maltītēm ir jābūt sabalansētām un jāsatur imūnsistēmas darbības nodrošināšanai nepieciešamais uzturvielu daudzums. Pirmkārt, jūsu maltītēm jābūt proteīniem bagātām, kas iespējams, uzturā lietojot zivis, vistas gaļu, piena produktus, olas un riekstus. Tikpat nozīmīga loma imūnsistēmas nostiprināšanā ir taukvielām. Ziemā ir ieteicams ik dienas savā uzturā iekļaut 10 g dzīvnieku tauku un 20 g augu tauku. Lai patērētu nepieciešamo daudzumu dzīvnieku tauku, iesakām lietot sviestu vai cūkgaļu, bet lai uzņemtu vajadzīgo augu tauku daudzumu, jums noderēs rapšu eļļa! Tikai 2 ēdamkarotes rapšu eļļas dienā nodrošinās jūsu organismu ar nepieciešamo omega-3 dienas devu. Bet rapšu eļļā esošā omega-6 taukskābe var labvēlīgi ietekmēt sirds un asinsvadu veselību, veicināt imunitāti, tā piedalās organisma vielmaiņas procesos, kā arī gādā par locītavu veselību un palīdz uzturēt optimālu ķermeņa svaru pat ziemas laikā.

 

5. Vitamīni

Vitamīnu uzņemšana ziemas laikā ir īpaši būtiska. Jūs varat iegādāties vitamīnu kapsulas aptiekās vai arī tos uzņemt dabiskā veidā –, piemēram, dzerot vitamīnu kokteiļus pēc sportošanas vai vienkārši pēc garas darba dienas.

Banānu-apelsīnu kokteilis ar ingveru
3 banāni
1 ēd.k. rīvēta ingvera
1 ēd.k. medus
400 ml dabīgā jogurta
2 apelsīni
1 citrons
1 ēd.k. rapšu eļļas

Izspiediet sulu no 2 apelsīniem un 1 citrona, ielejet to blenderī. Pievienojiet pārējās sastāvdaļas un sablenderējiet tā, lai izveidojas viendabīgs biezenis. Tam pēc izvēles var pievienot ledu vai minerālūdeni.

Burkānu-citronu kokteilis
2 lieli burkāni
2 citroni
1 ēd.k. rapšu eļļas

Nomizojiet burkānus un citronus. Sagrieziet tos gabaliņos un izspiediet sulu ar sulas spiedi vai sablenderējiet blenderī. Vitamīnu efektīvākai absorbēšanai pievieno rapšu eļļu. Rūpīgi samaisiet. Dzerot tukšā dūšā, kokteilis palīdzēs veicināt vielmaiņas un gremošanas procesus.

Jūsu skaistumam un veselībai!