Veselība

Jūsu sirds veselībai


Kardiologi ir atzinuši, ka sirds un asinsvadu slimības ir tipiskas mūsu laikmeta problēmas, kuru rašanās iemesli var būt stress, mazkustīgs dzīvesveids, nepareizs uzturs un kaitīgi ieradumi. Ir svarīgi jau laikus apzināties veidus, kā rūpēties par savu veselību, jo šīs slimības ik gadu skar arvien jaunākus cilvēkus.

Šis fakts galvenokārt liecina par to, ka mūsdienās cilvēki ir daudz bezatbildīgāki pret savu organismu. Neskatoties uz to, ka medicīna strauji attīstās un arī pēc gudra padoma vairs nav tālu jāmeklē, cilvēku attieksme pret savu veselību kļuvusi nolaidīgāka nekā agrāk.

Kā teikuši senie grieķi – mūsu ķermenis un izskats ir mūsu pašu kopjams templis. Tāpēc, smeļoties iedvesmu no šīs sengrieķu gudrības, iesakām ik dienu ievērot pāris vienkāršas lietas, kas palīdzēs izvairīties no sirds un asinsvadu slimībām.

Ļoti būtiska ir sirds un asinsvadu profilakse, tādēļ, lai slimības simptomi neparādītos pēkšņi, svarīgi jau laikus pievērst uzmanību savas sirds veselībai. Tādus kaitīgus ieradumus kā smēķēšana, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgs uzturs, kas būtiski paaugstina sirds slimību risku, ikvienam vajadzētu izsvītrot no savas dzīves.

Sākt lietot veselīgāku uzturu nav nemaz tik grūti, nepieciešama tikai neliela pašdisciplīna, atbildības sajūta un zināšanas par to, kas vajadzīgs veselam organismam. Viena no lietām, ko iesakām ir – lietot rapšu eļļu, kurā esošo Omega-3 un Omega-6 taukskābju nodrošina pareiza holesterīna līmeņa uzturēšanu asinīs, kas ir galvenais priekšnosacījums veselai sirdij un asinsvadiem. Ļoti svarīgi ir uzņemt Omega-6 un Omega-3 tieši vajadzīgajā daudzumā un pareizās proporcijās – 2:1. Tieši šāda taukskābju attiecība ir atrodama rapšu eļļā.

Pietiek ar 2 ēdamkarotēm rapšu eļļas, lai uzņemtu Omega-3 dienas devu. Arī rapšu eļļā esošā Omega-6 taukskābe labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu veselību, veicina imunitāti, piedalās organisma vielmaiņas procesos, kā arī gādā par locītavu veselību un palīdz uzturēt optimālu ķermeņa svaru.

Vēl viena nopietna asinsvadu slimība, kuras profilaksei ieteicams lietot rapšu eļļu, ir hipertensija jeb paaugstināts asinsspiediens. Tas tiek uzskatīts par vienu no galvenajiem riskiem, kas veicina aterosklerozes rašanos. Nozīmīgs hipertensijas cēlonis ir nepareizs uzturs, tāpēc svarīgi, lai tas būtu pilnvērtīgs un tajā tiktu iekļautas uzturvielas, kas organismam ir nepieciešamas. No sirds un asinsvadu slimību profilakses viedokļa raugoties, uztura nozīmīga daļa ir neaizstājamās nepiesātinātās taukskābes, tostarp linolskābe (LA no Omega-6 grupas) un alfa linolēnskābe (ALA no Omega-3 grupas), kas sastopamas tieši rapšu eļļā. Šīs uzturvielas efektīvi samazina asinsspiedienu un ilgtermiņā – uzlabo arī sirds stāvokli.